Vnútorné parazity
Vnútorné parazity
Výskyt vnútorných parazitov u holubov je podobne ako u väčšiny parazitóz hlavne dôsledok zanedbania hygieny a starostlivosti chovateľa. Tieto parazity si vyberajú najväčšiu da? u mladých holubov, ktorí nie sú chované oddelene od dospelých a napomáha ich napadnutiu obmedzený priestor a volierový spôsob chovu. V súčasnosti sa v chove holubov vďaka dlhodobej liečbe a prevencii stretávajú chovatelia holubov najčastejšie s napadnutím holubov oblými červami ( škrkavky ). Významným vnútorným parazitom je škrkavka holubia ( Ascaridia columbae ). Je to oblý červ žltobielej farby, ktorý je viditeľný aj očami. Má dĺžku 3 až 5,5 cm a je široký 1 mm. Žijú v v tenkom čreve odkiaľ čerpajú živiny, sú v ?om zachytené pomocou prísavok aj jeden rok. Vývin škrkavky je priamy, po uvoľnení vajíčka odídu trusom do vonkajšieho prostredia a po 2 týžd?och sa z neho vyvinie larva. Ak holuby pri kŕmení spolu s potravou zožerie vyvinuté vajíčko, v jeho organizme dôjde k rozpusteniu obalu a larva sa v tráviacom aparáte vyvinie v nového červa. Larvy týchto škrkaviek môžu prenikať do rôznych časti tela a spôsobiť aj poškodenie nervového systému.
Pri silnej nákaze dochádza k silným zapackajúcim hnačkám, holuby majú našuchorené perie, ovisnuté krídla a sú chudé. Onemocnenie postihuje hlavne mladé holuby do veku 3 mesiacov, dospelé jedince najčastejšie sú prenášači bez klinických príznakov. K liečbe sa úspešne používajú lieky s obsahom účinnej látky piperazin, podľa návodu a na predpis veterinárneho lekára.
Druhým stále významným ochorením holubov je tkz. KAPILARÓZA, ktorú u holubov spôsobujú oblé červy Capillaria obsignata a Capillaria caudinflata. Pokiaľ C. obsignata má priamy vývoj ako škrkavka holubia, C. caudinflata sa vyznačuje nepriamym vývojom. K tomu potrebuje medzihostiteľa, ktorým je dážďovka, v ktorej vajíčko dozreje do štádia larvy. K nakazeniu holubov dochádza požraním medzihostiteľov.
S výskytom kapilariózy v praxi je až trojnasobný oproti napadnutiu inými škrkavkami. Kapiláre sú drobné červy o priemere 0,08 mm a dĺžke asi 2,6 mm. Kapilárie u holubov žijú v tenkom čreve a poškodzujú črevnú sliznicu. U napadnutých holubov sa pozoruje zaostávanie v raste, apatia, poruchy trávenia a s tým spojené hnačky.
Nakoľko, že príznaky týchto parazitóz sú veľmi podobné ďalším ochoreniam, je veľmi výhodne od chovateľa previesť prostredníctvom veterinára 4 krát ročne parazitologické vyšetrenie čerstvého trusu. Touto diagnostikou sa presne preukáže v akom štádiu je napadnutý chov. Pri pozitívnom náleze veterinár zaháji účinnú liečbu, ktorá sa najlepšie v súčasnosti rieši prostredníctvom liekov s účinnou látkou levamizolom.
Odčervovacie prípravky s ohľadom k vývojovému cyklu parazitov je najvýhodnejšie o týžde? opakovať. Holuby sa najlepšie odčervujú najlepšie ráno na lačno a potrava sa im predkladá až o dve hodiny po podaní prípravku. Na druhý de? ráno, keď už väčšina parazitov z ich organizmu odišla, je účinné k ich vypusteniu s holubníka a tento dôkladne vyčistiť a vydenzifikovať.
Odčervenie predstavuje veľký zásah do imunitného systému holubov. Malo, by sa vykonávať až na základe parazitologického vyšetrenia a presne predpísanými dávkami liekov. Po liečbe, ktorá vždy vyvoláva zásah do tráviaceho aparátu holuba, je vhodné podávať probiotiká a vitamínové prípravky po dobu aspo? 7 dní. Úspešná liečba neskôr výrazne zvýši odolnosť holubov a má ďalší pozitívny vplyv na ich telesnú konštitúciu tvorbu operenia a vitalitu.
Pri odčervovaní vnútorných parazitov je vhodné spojiť toto ošetrenie súčasne aj s liečivami, ktoré likvidujú aj vonkajšie parazity (napr. Ivermektín, Bioverm ). U holubov sa javí vhodnejšia tabletková forma, pretože niektorí jedinci počas podávania tekutých antiparazitík odmietajú piť liečebný roztok a sú tak v ďalšom chove naďalej prenášači parazitov.
|